והרי החדשות

מה אני לא אוהב במהדורות החדשות?

הנה הסיבות מדוע אני נמנע ממהדורות החדשות בטלויזיה וברדיו ודיווחי החדשות בעיתונות.

הדגש על השלילי

תחילה, קצת רקע על גישה חיובית מול גישה שלילית למציאות – קיראו על כך כאן.

לאור הפוסט שלעיל, ניתן להבין מדוע אני רואה את מהדורות החדשות כמעין ייצוג של האדם הכי נוירוטי ופסיכוטי, שכל הזמן מדבר רק על הדברים הכי גרועים ונוראיים שמתרחשים או שעלולים להתרחש, ודש בהם שוב ושוב, עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם, ואומר אותו דבר מחדש כל שעה. וגם מתמקד בדיווחים על יריבות, חתרנות, מאבקים, אלימות, איומים, צרות, מחלות, אסונות, חובב רכילות וחטטנות, ומשתמש לפעמים גם בבוז וליגלוג (דרך ה"פרשנים").

אנשים שבחייהם הפרטיים מנסים להתרחק כמה שיותר מאנשים נוירוטים ומעיקים כי הם לא יכולים לסבול יותר את התלונות והשליליות שלהם, משום מה יש להם גישה הפוכה לחלוטין לגבי מהדורות החדשות – הם מתעדכנים בחדשות האלה כל יום, ולפעמים מספר פעמים ביום, ואינם שמים לב לכך שהתכנים האלה מאוד רעילים עבורם ומשפיעים על הרגשתם ובריאותם לרעה.

קשרי הון-שילטון-עיתון

ערוצי התקשורת והמדיה הראשיים דורשים לתפעולם כסף רב, והוא בא מאילי-ההון (הן מבעלות והן מהכנסות מפרסומות של החברות הגדולות), וגם מהשילטון. הם סובלים מתופעת יחסי הון-שילטון-עיתון: "בעל המאה הוא בעל הדעה". האינטרסים הכלכליים והפוליטיים של הבעלים קובעים את התכנים במקום אמות-מידה עיתונאיות אובייקטיביות. הבעלים של ערוצי התקשורת מעורבים עסקית גם בענפי תעשייה, תיירות ושירותים, ומעוניינים ביציבות של המערכת הפוליטית והכלכלית ובשימור המצב הקיים. שינויים גדולים במבנה המשק עלולים לפגוע בבסיס הכלכלי שלהם, ולכן ערוצי התקשורת יסקרו באופן אוהד פתרונות למשברים כלכליים שאינם פוגעים בצריכת הפרט (לדוגמה, לרוב הם יציגו שביתות כדבר שלילי, ואילו את עליית הצריכה וה"צמיחה" במשק כדבר חיובי).


israel-media-map2
לחצו להגדלה

בדיקטטורות אין אפילו ניסיון להסתיר את העובדה שערוצי הטלויזיה הם בבעלות השילטון. אבל גם בדמוקרטיות לכאורה, הערוצים הממלכתיים (כמו הערוצים של רשות השידור והרשות השניה) מנוהלים בידי אנשים שהם מינויים פוליטיים של השילטון, וכך הם יכולים לצנזר מסרים שהם חתרניים מדי כנגד השילטון. עיתונים בבעלות מיליארדרים שהם תורמי-הבחירות של השילטון מחולקים חינם, וכך מעודדים אנשים לקרוא אותם במקום לקנות עיתונים אחרים. אפילו אם נאמרת ביקורת כנגד השילטון, היא מוצגת במסגרת של תלונתיות שמעודדת פסיביות, למשל הנחה שהפיתרון יבוא כשהפוליטיקאים יחוקקו חוק אחר, ואין קריאה לפעולה ישירה כגון מעורבות אזרחים בשילטון, חרם כלכלי או שביתות.

c-news

הפוליטיזציה של ערוצי התקשורת גורמת להם להציג את המציאות באופן מעוות וחד-צדדי, כמו למשל הדגש הרב שמושם בתקשורת במערב ובמיוחד באירופה על ישראל כאשמה הבלעדית בסכסוך הישראלי-פלסטיני, עד כדי חיתוך תצלומים ואף זיופם כדי להראות שהצד הישראלי אשם, ומצד שני הדגש בתקשורת בישראל שמושם על אשמת הצד הפלסטיני.

סירטונים

הנה כמה הצגות מתוך אתר החדשות הסאטירי המעולה The Onion שמראות עד כמה מהדורות החדשות בטלויזיה מגוכחות (שימו לב גם לטקסטים ב"פס עדכוני החדשות" בתחתית המסך – גם שם יש פנינים).


דיווח חסר מקצועיות כאילו זה הכי חשוב בעולם


בניסיון נואש למלא 24 שעות בתוכן לא מעניין


פריצה מחדר החדשות: משהו קורה בהאיטי


ערוצי החדשות עסוקים בבולשיט במערכת הבחירות

לקריאה נוספת

פורסם בקטגוריה בעיות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>