חדשות

מה אני לא אוהב במהדורות החדשות?

לחצו כאן לקריאה על מהדורות החדשות.

חדשות ראויות

החדשות בטלויזיה, ברדיו ובעיתונות מתמקדות בשלילי ובאיומים, ומבוססות על ערכים שליליים, ולכן הן יכולות לדכדך ולייאש מאוד, ולגרום לתלונתיות, פסיביות וחוסר פעולה בקרב הציבור. ממילא גם מה שהם מדווחים מלא בסילופים והטיות בגלל מי שמממן אותם. לכן אני בוחר לא לצפות בהם, וזה לא משאיר אותי "לא מעודכן" (דרך ערוצי מידע חלופיים ומהימנים יותר באינטרנט אני יודע בדיוק מה קורה במדינה אפילו טוב יותר מאנשים ה"מעודכנים" שאוכלים מה שערוצי המיינסטרים נותנים להם), אלא להפך מאפשר לי שלא ליפול לתבנית הנפוצה של פסימית ותחושת חוסר-אונים, ובמקום זאת להתמקד במה רצוי וראוי, במה ניתן לעשות, ובעשייה.

אני רוצה שיהיה ערוץ חדשות המבוסס על הערכים החיוביים. קודם כל, יש הרבה דברים חיוביים וטובים לדווח עליהם שכדאי שאנשים יהיו מודעים להם. לדוגמה, בכל יום מתקיימות פעילויות התנדבות רבות ברחבי הארץ. יש דברים מעניינים מאוד שקורים במכוני המחקר ובתעשיית ההייטק והתעשייה בכלל, וגם בעולם האמנות, פרוייקטים מעניינים של חינוך, ועוד. כדאי להפנות זרקור לסיפורים האלה כדי לעורר מודעות ולעודד אנשים נוספים להצטרף לפעילויות האלה.

מהדורת חדשות המבוססת על הערכים החיוביים אינה מתעלמת מן הבעיות במציאות – התעלמות כזו מנוגדת לערך האמת. להפך, היא חושפת את האמת בצורה מדוייקת ואובייקטיבית בהתאם לעקרונות האתיקה העיתונאיים הראויים (עד כמה שניתן), וזאת בניגוד לסיקור המסולף והמגמתי הקיים כיום. יתר על כן, בהתאם להבנת ההבדל בין הדרך הנוירוטית לבין הדרך המועילה להתמודדות עם בעיות, הדיווח והדיון על הבעיות יעשו מנקודת מבט של הערכים החיוביים, כלומר רוב הדגש יופנה לחיפוש והצגת תשובות אפשריות לבעיות, על בסיס ערכים כגון תושיה, התמדה, אופטימיות, אחריות, מעורבות, שיתוף פעולה, מחקר, סובלנות, ועוד.