התמודדות עם קשיים

נניח שלאדם יש בעיה כלשהי, סוגיה שצריך להתמודד איתה, או מצב לא רצוי, וקשה לו. באופן כללי, ניתן להבחין בין שתי צורות התמודדות עם מצב כזה.

יש אנשים שלמרות שזה מה שיש להם בחייהם, הם עדיין שומרים בד"כ על חיוך, מתייחסים בנועם לעצמם ולאחרים, שומרים על אופטימיות, מתמודדים בצורה שאפשר, מאמצים גישה חיובית עד כמה שניתן, עושים מה שאפשר ומקבלים מה שאי-אפשר, וכך מטפלים בבעיה בצורה מועילה ופרודוקטיבית.

לעומתם, אנשים אחרים (נדמה לי שרוב האנשים, אבל אולי אני טועה), כל הזמן מתלוננים ועסוקים בבעיה, חושבים ומדברים עליה ללא הרף, מציינים כמה זה נורא, כמה המצב אוי ואבוי, כמה הם מסכנים ואומללים, כמה נורא יהיה, והם גבוהים בסולם הסבל.

מחקרים פסיכולוגיים מראים ששתי הגישות האלה אינן תלויות בד"כ במהות הבעיה אלא באופי האדם ובדרך בה למד להתמודד עם בעיות. כלומר יש אנשים ששומרים על חיוך, אופטימיות, וגישה מועילה וחיובית גם במצבים שהם קשים מאוד לכל הדעות, ולעומתם יש אנשים שמתלוננים ללא הרף על הדברים הפעוטים ביותר, כמו איכות האוכל במטוס או מספר קטן מדי של קופאיות בסופר. ולראייה, אתם מוזמנים להתרשם מסיפורים מעוררי-השראה של אנשים מסויימים שעברו תאונות, מחלות, מלחמות, וחוויות קשות אחרות, ולמרות זאת הם מאושרים, חיוביים כלפי עצמם ואחרים, אופטימיים, פרודוקטיביים, ואוהבים את החיים. ייתכן שבהשוואה לצרותיהם, צרותיך יראו לא כל כך נוראיים. לעומת אנשים אלה, יש סיפורים ידועים על אנשים עשירים או מצליחים מאוד שהתאבדו או הרסו את בריאותם ואת חייהם (ואת חיי יקיריהם) דרך התמכרות לאלכוהול או סמים. הנה מימין סירטון משעשע של לואיס סיקיי על תלונתיות, ומצד שמאל קטע מתוך הסרט "אורחים מהכוכב הירוק":מה ניתן לומר על אדם שיש לו בעיות בחייו והוא מתמודד בצורה הרסנית של התלוננות, התמקדות בשלילי, וסבל נפשי?

הדבר הראשון שכדאי לציין, ובמיוחד כדאי לו לאדם עצמו לציין זאת בפני עצמו, הוא שלא מגיע לו לסבול. הרי לא מגיע לו שבנוסף לכך שעליו להתמודד עם הבעיה החיצונית הוא גם יסבול בארבע דרכים נוספות:

  • סבל נפשי, פסיכולוגי, רגשי – מרגיש כל הזמן לא טוב בחייו.
  • סבל פיסי רפואי – יש מחקרים רבים המוכיחים שסבל נפשי מוביל בהכרח לסבל פיסי, קשיי שינה ואכילה, התמכרויות, ומגוון רחב של מחלות.
  • הקטנת יכולת ההתמודדות שלו עם המצב – היא נפגמת עקב צורת ההסתכלות שלו על הבעיה בהשוואה למי שממקד את עצמו מתוך אופטימיות, התמדה, וגישה חיובית על חיפוש פתרונות, ולכן גם קטן הסיכוי שלו ליצור במציאות תוצאות שמשפרות את מצבו.
  • גם האנשים בסביבה של האדם הנוירוטי, אפילו אם הם אוהבים אותו, בסופו של דבר כבר לא יכולים לשאת את הסבל והתלונות שלו ואת זה שהוא תקוע כמו פטיפון מקולקל שמצביע כל הזמן רק על הדברים השליליים, ומתרחקים ממנו או שולחים אותו לדבר עם פסיכולוגים.

כלומר הוא לא נדפק רק פעם אחת מהבעיה בנסיבות חייו, אלא נדפק עוד ארבע פעמים, והוא רק מחמיר את הצרות שגם ככה יש לו ומוסיף עליהן צרות נוספות.

מי שכל הזמן תקוע בחרדות ופחדים, ובמה יהיה ואוי ואבוי, ויש איומים, ומה אעשה אם יהיה כך וכך, ועסוק במחשבות על הדברים שהוא לא רוצה, רק מעצים במוחו את הבעיה, מקשה על עצמו לחשוב על פתרונות, גורם לעצמו הרגשה רעה יותר, תוקע את עצמו במעגל מחשבות שלילי, ולא מצליח לצאת ממנו. הוא הופך לאדם נוירוטי. במקום זאת, מי שפועל באופן מועיל מקפיד למקד את עצמו שוב ושוב לחשוב על מה הוא כן רוצה (במקום על מה הוא לא רוצה), ומחפש רעיונות יצירתיים איך לפתור את הבעיה. הוא הולך ומתייעץ עם כמה שיותר אנשים (בגישה חיובית ולא תלונתית), ומנסה כל דרך אפשרית שהוא יכול לחשוב עליה או נתקל בה, ובמקום להתעסק בייאוש הוא שומר על התמדה, נחישות, חוסן, ומיקוד על הרצוי. זו הדרך היחידה שיכולה לקדם אותו באופן ממשי למצב הרצוי לו, בעוד הנוירוטי מכלה את זמנו בישיבה בבית בחרדות, הכוללות תסמינים פיסיים כגון רעד, הזעה, נשימה מואצת, קשיי אכילה, קשיי שינה, הרגשת סבל ותקיעות, עד שזה מגיע גם לטיפולים פסיכולוגיים ממושכים ואף לכדורים פסיכיאטרים נגד חרדה ודיכאון.

מי מעולל לו את כל הצרות הנוספות האלה? לכאורה הוא, אבל הרי אף אדם לא יגרום לעצמו במודע לסבל ויגדיל לעצמו את צרותיו. אדם שעושה זאת פשוט פועל מתוך חוסר מודעות, והוא עבד להרגלים ולצורות ההתמודדות הלא יעילות וההרסניות שהוא ספג ממשפחתו, מסביבתו, ומהתרבות בה גדל. הוא לא מכיר משהו טוב יותר, כי הוא פועל על סמך הדוגמאות הלא מוצלחות שראה אצל אנשים אחרים במהלך חייו. הוא נתון לחסדיהן של הנסיבות האקראיות של חייו.

דבר נוסף שאפשר לומר על אדם כזה: כדאי לו שילך וילמד מאותם אנשים שכן מתמודדים באופן חיובי ומועיל עם סיטואציות קשות – לאו דוקא סיטואציה דומה לשלו, אלא באופן כללי דרכי התמודדות מועילות עם קשיים.

ולסיום, אחרי שראיתי את הצרות שיש להרבה אנשים אחרים, במיוחד אנשים שגרים במדינות נכשלות, בעוני או תחת משטר רודני, אני אומר על כל אחת מהבעיות שלי: "שאלה יהיו הצרות שלי" (ולא משהו גרוע יותר). לי זה עוזר.

לקריאה נוספת:

פורסם בקטגוריה בעיות, התפתחות אישית, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>