מדיטציה וחשיבותה

מהי מדיטציה?

מדיטציה היא טכניקה לתירגול וטיפוח מודעות עצמית למה שמתחולל בתוך הנפש שלנו. יש מגוון של סוגים, אך כולם הם תרגילי ריכוז של התבוננות מודעת בתחושות, המחשבות, והרגשות שאנחנו חווים, בשונה ממצב התודעה של עירנות רגילה. למרות שחלק מהמדיטציות פותחו כחלק ממסורת דתית, יש סוגים רבים שאינם קשורים כלל לדת או למיסטיקה.

איך לתרגל מדיטציה?

הדרך הטובה ביותר להבין מהי מדיטציה היא פשוט לחוות אותה – ראו הנחיות כאן. נסו זאת עכשיו!

מדיטציה מאפשרת פיתוח מודעות עצמית

הנפש שלנו כוללת חוויות של תחושות פיסיות (כגון גירוד, כאב), רגשות (כגון שמחה, שלווה, כעס, עצב), מחשבות (כגון "אני צריך לקנות פיצוחים להיום בערב"), זיכרונות (כגון זיכרון של מה אמא אמרה לי אתמול בערב), דמיונות (לדוגמה כשאני מדמיין איך זה יהיה לשבת על חוף הים בחופשה), דחפים (כגון הדחף לאכול עכשיו משהו מתוק), רצונות (כגון הרצון לנקות את הבית), ועוד. האובייקטים המנטליים האלה צפים ועולים ללא הרף בתודעתנו. אנחנו לא מודעים לכך שהם בסך הכל אובייקטים מנטליים, כי אנחנו מזדהים עם כל מחשבה ורגש אקראיים שצצים לנו בראש – כלומר הקשב שלנו מופנה לחלוטין אליהם, אנחנו מאמינים לכל המחשבות שמופיעות, ונסחפים אחרי כל רגש ודחף שמתעורר בנו. וכך, המחשבות, הרגשות, ההרגלים ודפוסי ההתנהגות שולטים בנו.

במהלך המדיטציה, אנחנו מצליחים, לפעמים, לחוות את עצמנו כמו "עד צופה", כלומר ככתודעה שצופה בכל התופעות האלה "מן הצד" ואינה מזדהה עם אף אחת מהן.

זה חשוב מאוד כי בפעם הראשונה בחיינו, אנחנו מתחילים להיות מודעים לכל התהליכים האלה שקורים בתוך הנפש שלנו. עצם המודעות הזו היא הצעד הראשון לפיתוח היכולת שלא להיות עבדים למחשבות ולרגשות האוטומטיים שצצים בתוכנו, אלא להיות מסוגלים לחוות אותם אך בו זמנית גם להיות מודעים לכך שהם בסך הכל מחשבות ורגשות, ואנחנו לא חייבים להיסחף אחריהם באופן אוטומטי.

איך כל זה מועיל לנו?

עצם הישיבה, ההרפיה, והפניית תשומת הלב מרצף המחשבות האוטומטי (ברובו) והבלתי פוסק בחיי היומים אל התבוננות מודעת לתכני הנפש – יש בה חשיבות בפני עצמה כעצירה, פסק זמן ומנוחה קטנה מהמירוץ המטורף של החיים המודרניים. זה מאפשר חנו לשים לב מה קורה בתוכנו, איך אנחנו מרגישים פיסית ונפשית, מה מציק לנו, ובעיקר להיזכר מי אנחנו. לפעמים מספיקות כמה דקות כאלה כדי למנוע ממצב רוח קודר להמשיך ולהרוס לנו את כל היום, כי אנחנו יכולים להיזכר שאנחנו רוצים להעביר את היום בצורה נעימה ומועילה.

תירגול המדיטציה הוא סוג של מעבדה. אנחנו החוקרים, ותכני הנפש שלנו הם מושא המחקר. אנחנו מפנים זמן בלו"ז העמוס שלנו, ו"נכנסים למעבדה" – כל תשומת הלב שלנו מכוונת לתרגיל ולהתבוננות. המעבדה הזו מאפשרת לנו לשים לב מה קורה בתוכנו, והעצירה מקלה עלינו לחזק את "שריר המודעות", מה שיותר קשה לעשות ב"זמן אמת" במהלך חיי היומיום. אבל המטרה האמיתית היא לחיות מתוך מדיטציה – לא רק כשאנחנו עוצרים כדי לתרגל מדיטציה "באופן רשמי", אלא בכל רגע ורגע, להיות מודעים למה קורה בתוכנו, ולא לתת לאוטומטים שלנו לנהל ולסחוף אותנו. זה לא קל, אבל כמו כל כישור, ככל שמתרגלים יותר ושמים לעצמנו כוונה לחיות מתוך מודעות, כך הדבר נעשה קל יותר, וניתן להיות במודעות ביותר ויותר רגעים במהלך היום.

תועלת רפואית

מדיטציה נחקרת באופן מדעי מהפן הפסיכולוגי (נפשי) והרפואי (גופני), ויש ממצאים שייתכן שמראים כי תירגול מדיטציה באופן קבוע, במיוחד MBSR, יכול להפחית או להקל על מתחים ודיכאון, ואף לשפר את הבריאות הפיסית.

פורסם בקטגוריה התפתחות אישית, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>