שממה מוסיקלית

רציתי לבדוק את מצב היצירה התרבותית בארץ בתחום השירים, ומצאתי את רשימת 50 השירים המושמעים ביותר ברדיו בשנת תשע"ד (1.9.2013 עד 31.8.2014). ניגשתי לבדיקה עם ציפיות נמוכות, אבל אפילו אני הופתעתי עד כמה המצב גרוע יותר ממה שציפיתי.

מלבד כמה יוצאי דופן, כל השירים האלה מדברים על אהבה רומנטית, בד"כ לאחר פרידה, או מתוך געגועים וכאב. המילים בנאליות, משעממות, שטחיות, ולרוב גם לא ברורות (אין כל כך קשר בין משפט אחד למשנהו), וגם המוסיקה כל כך סתמית ומשעממת וחוזרת על עצמה. למעשה, כל השירים האלה כל כך דומים אחד לשני, כאילו הם נוצרו באופן אוטומטי ע"י תוכנת מחשב שמלחינה מוסיקה פלקטית ומגרילה מילים וביטויים באקראי מתוך אוסף מצומצם שכולל ביטויים נדושים כמו "לגעת בכאב". אין צורך אפילו לטרוח להביא כאן דוגמאות – הטילו קוביה ובחרו שיר באקראי מהרשימה, חפשו בגוגל את המילים וסירטון הוידאו, ותשתכנעו לבד.

גם יוצאי הדופן הבודדים ביותר, שאני עוד אטרח קצת להזכיר כאן, לא הביאו שום בשורה מעניינת. לדוגמה השיר "עולם חדש" של אביב גפן מזכיר את החיבוריות הטכנולוגית בעולם הנוכחי, ו… וכלום. לא אומר על כך מאומה. שום מסר. גם המוסיקה משעממת – ולא רק אני חושב כך. שני השירים של הראל סקעת, עכשיו ובום (בום?!) הם אוסף אקראי של ביטויים עמומים בלי קשר זה לזה, עם מוסיקה כנ"ל. השיר "שחמט" על שכול, שנכתב על ידי חנוך לוין (והוא אינו אחת מיצירותיו הטובות ביותר) בביצוע של יהודה פוליקר שנשמע כמו הסיגנון הרגיל שלו, אינו מביא חידוש (השוו לביצוע מוקדם יותר של חווה אלברשטיין).

זהו? בכך מתמצה עולמם התרבותי של יוצרי השירים בארץ? באהבה נכזבת, ועוד קצת מילמולים חסרי פשר, עם פס קול שבלוני ומשמים? נגמרו הנושאים לשיר עליהם? אין לאף אחד מה לומר על סובלנות? אכפתיות? נדיבות? סקרנות? תושיה? אחריות? הטבע? ענווה? אפילו מחאה כנגד תופעות לא רצויות?

אגב, גם רשימת השירים הלועזיים המושמעים ביותר אינה נושאת בחיקה שום בשורה טובה.

יש אלטרנטיבה

שירים לא חייבים להיות כך. יש גם שירים מעניינים מבחינת התוכן, מעוררי השראה חיובית מבחינת הערכים שהם מבטאים, ומרגשים יותר מבחינה מוסיקלית. אתם יכולים לראות דוגמאות לכך כאן באוסף הזה, לדוגמה: הורה ממטרה. אשמח מאוד לקבל מכם הצעות לשירים נוספים כאלה.

פורסם בקטגוריה שירים, תרבות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>