אין אנשים רעים או טובים

אין אנשים טובים ואנשים רעים. יש רק אנשים עם דפוסי חשיבה טובים ורעים.

מלבד מיעוט זעום של פסיכופתים עקב פגם פיסי במוח, אנשים מתנהגים על פי ה"תוכנה" שספגו מסביבתם. ראו לדוגמה את עשרות מיליוני האנשים שרצחו זה את זה במלחמת העולם הראשונה – כמעט כולם היו אנשי משפחה טובים, אנשים טובים וערכיים שהאמינו שהם תורמים להגנת המולדת, מתוך סולידריות לבני עמם. הבעיה היתה בתוכנה ובחינוך, לא באנשים.

צריך להבין שהדוגמאות הקיצוניות שרואים, לדוגמה השחיתות בשילטון, הן רק קצה הקרחון של דפוסי תרבות הנפוצים בקרב כלל האנשים. אני מעריך שרוב האנשים בישראל אינם מתנהגים באדיבות לזרים ברחוב, לדוגמה דוחפים בתור וחותכים בכביש. התופעות האלה נדירות בצפון אירופה וצפון אמריקה. האם הסיבה היא שרוב הישראלים רעים יותר מהאנשים במדינות הצפוניות? כמובן שלא. יש כאן התניות תרבותיות. ואגב, יש הרבה עשירים נצלנים שבעצמם סובלים מהתנהגותם, לדוגמה דיכאונות והתמכרויות, וחלקם מתאבדים – כי למרות ה"הצלחה" החומרית החיצונית, גם הם פעלו על סמך ערכים שגויים שספגו מסביבתם.

הדרך לעולם טוב ובריא יותר אינה מלחמה ב"רעים", אלא להבין לעומק את הסיבות הפסיכולוגיות לבעיות, ולטפל בהן על סמך ערכים חיוביים, כגון אכפתיות, חמלה, סובלנות, נדיבות, סקרנות, יצירתיות, השראה, מנהל תקין, ענווה, ועוד. לא להילחם אלא לרפא.

כמובן הדברים כאן אינם אומרים להתעלם מהעובדה שבעולם יש אנשים שפועלים מתוך רוע-לב כדי להזיק לנו או לאחרים. יש לנו זכות להגן על עצמנו, וגם על חפים מפשע אחרים. עם זאת, מתוך הבנה שהפוגעים רובם בעצמם קורבנות של הסביבה והתרבות בה גדלו, ומתוך חמלה כלפינו וכלפיהם, יש לפחות לנסות, במידת האפשר, לעזור להם ללמוד דפוסים בריאים יותר של התנהגות, וזאת מבלי לאפשר פגיעה בעצמנו. יש לצערנו גם אנשים שכל כך נפגעו בעברם, והפכו לכל כך אלימים ומקובעים, שכבר לא ניתן לתקן אותם.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>