טוב-לב (kindness)

התכונה של טוב-לב (kindness) כוללת התייחסות נחמדה ואכפתית לזולת. הסגולה הזו היא החשובה והבסיסית ביותר בחברה האנושית ומאפשרת לה להתקיים ולאנשים לפעול יחד למען מטרה משותפת לרווחתם הכוללת. טוב-לב קשור לכלל המוסרי הבסיסי ביותר, שמופיע בוריאציה כלשהי בכל התרבויות: כלל הזהב. היפוכו של טוב-לב הוא רוע לב.

פסול

כלל הברזל: כל דאלים גבר (might makes right). התייחס לאחרים כאמצעי להשגת מטרותיך.
מה ששנוא עליך אל תהסס לעשות לזולתך אם זה משרת אותך.

רוע-לב
גסות רוח, חוצפה
אגוטיזם[1]ההבדל בין אגוטיזם לאגואיזם הוא שאגוטיזם הוא תחושה מוגזמת של חשיבות עצמית ללא כל ...continue, חוסר התחשבות
זילזול, ליגלוג
גזענות, סקסיזם, הומופוביה
אפליה, צביעות
מרמה, הונאה, רמאות, ניצול
תחמנות
נוקשות, קשיחות
עוינות, יריבות
זדון
אטימות, אדישות
פסיכופתיה, חוסר-רגישות
אלימות, אכזריות, חוסר רחמים, רשע
קמצנות
שמחה לאיד, קנאה, צרות עין
נקמנות, טינה

רצוי

כלל הזהב: התייחס לאחרים כפי שאתה רוצה שיתייחסו אליך (יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך).
כלל הכסף: מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך.
ואהבת לרעך כמוך

טוב-לב
אדיבות, נימוס, דרך-ארץ
התחשבות בזולת
כבוד לזולת
סובלנות
הוגנות
אמינות
עזרה לזולת
נועם
ידידותיות
אנושיות
סימפתיה
אמפתיה
חמלה
נדיבות
פירגון
היכולת לסלוח

הערה 1: כל אדם אמור להתייחס גם לעצמו באופן הזה. לרובנו יש נטייה לביקורתיות יתר על עצמנו (ועל אחרים), שספגנו מהסביבה (בעיקר בילדות), וזה רק מזיק לנו. עלינו להיות מודעים לכך, ובמיוחד לעיוותי חשיבה, ולהחליף את הדפוסים המזיקים בדפוסים חיוביים.

הערה 2: טוב לב אינו אומר שאדם חייב להקריב את עצמו למען אחרים. הקרבה עצמית גורמת לנו לפגוע בעצמנו, וזהו אינו טוב לב כלפי עצמנו.

הערה 3: טוב לב אינו דוגל בהתעלמות מהעובדה שבעולם יש אנשים שאינם פועלים לטובתנו ולפעמים אף רוצים להזיק לנו. התעלמות כזו תוביל לפגיעה בעצמנו, וזהו אינו טוב לב כלפי עצמנו. יחד עם זאת, אם מישהו פועל באופן שלילי כלפינו, הרי שהוא עצמו למד התנהגות כזו מסביבתו, ובסיכוי גבוה אף סבל ממנה בעצמו. (לדוגמה, ככל שרמת ההתעללות בילד גדולה יותר, כך גדל הסיכוי שהוא יגדל להיות הורה מתעלל. ולהפך, ככל שרמת החום, האהבה, הנדיבות, והחמלה גדולה יותר במשפחה, כך גדל הסיכוי שהילדים יהפכו לאנשים שמתייחסים כך לאחרים ולילדיהם.) אדם הפוגע בזולת הוא בעצמו נפגע בעבר, ומתוך חמלה כלפיו וכלפינו, יש לפחות לנסות, במידת האפשר, לעזור לו ללמוד דפוס בריא יותר של התנהגות, וזאת מבלי לפגוע בעצמנו. עם זאת, יש לצערנו אנשים שכל כך נפגעו בעברם, שייתכן שהגישה הזו אינה אפשרית מבחינה פרקטית בהתנהלות שלנו איתם.

הערות   [ + ]

1. ההבדל בין אגוטיזם לאגואיזם הוא שאגוטיזם הוא תחושה מוגזמת של חשיבות עצמית ללא כל התחשבות בזולת ואילו אגואיזם הוא ביסוס הפעולות על אינטרס אישי ולא מתוך ביטול-עצמי או הקרבה-עצמית למען אחרים.